Az étkezés
Az étkezésünk alapvetően meghatározza anyagcserénket, s életvitelünkkel együtt befolyásolja emésztőrendszerünk működését, beleértve székletürítési szokásainkat is.
Általában igaz, hogy a húsfogyasztás tömöttebb, míg a vegetáriánus étrend lazább székletet eredményez. A szélsőségek felé hajló étkezés mindkét esetben ettől eltérő állagú széklet kialakulásához vezethet. Vannak bizonyos ételek, melyek elkerülhetetlenül fokozott bélgázképződést okoznak. Folyadékfogyasztásunk, táplálékunk rosttartalma, a bevitt zsiradék mennyisége számos egyéb tényező mellett szintén hozzájárul a széklet ürítéséhez, állagához.
Sokféle ajánlást hallani arra vonatkozóan, hányszor, mikor, mit és hogyan együnk a nap folyamán. Manapság bizony nem könnyű eligazodni a különböző táplálkozási módszerek közt. Figyelembe kell vennünk, hogy nem vagyunk egyformák, s ez az anyagcserénktől a bioritmusunkig, a gondolkodásunkra vonatkozóan stb. egyaránt igaz.
Ha van alapszabály, az a következő lehet: mindenkinek a saját útját kell megtalálni, önmaga megismerésével kell a számára ideális életvitelt, étrendet, étkezési szokásokat kialakítani.
ÉTKEZÉSEK SZÁMA
- Hippokratesz azt mondta: „Naponta kettőnél többször enni barbárság!" Van benne igazság, hiszen az emésztőrendszer így tökéletesen el tudja látni feladatát és van elegendő ideje pihenni is. Ráadásul ebben a rendszerben a második étkezés a (késő) délutáni órákra esik, ami a túlsúly kialakulása ellen véd.
- Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, vacsorázz úgy, mint egy koldus! A bőséges reggeli energiát biztosít a napi aktivitáshoz, s a szerény, korai vacsora hozzájárul a nyugodt alváshoz, miáltal elkerülhető a plusz kilók felrakódása is.
- Együnk naponta többször (öt-hat alkalommal) keveset! A kis adagok fogyasztása kíméli az emésztőrendszert, de nem hagy elegendő időt a gyomor és a belek pihenéséhez, ürüléséhez. Szinte folyamatos üzemmódot kíván. Mégis, bizonyos helyzetekben ez az ideális választás.
- Ami bizonyítottan helytelen: sem reggel, sem napközben nincs (érdemi) táplálék felvétel, s a nap egy bőséges vacsorával zárul. A normál napi ritmussal szembenáll ez a gyakorlat, az éjszakai pihenést is zavarja, s hamar elhízáshoz vezet.
- Délelőtt csak gyümölcs fogyasztása – kiválóan energetizálja a szervezetet, s kíméli az emésztőrendszert. A gyümölcsöt lehetőleg mindig a húsos fogásokat jóval megelőzően célszerű fogyasztani. Ugyanis a gyümölcs gyorsan megemésztődik, belőle hamar energiát nyer a szervezet, melyet azonnal fel is tud használni, s viszonylag rövid idő alatt végigmegy az emésztőrendszeren. Ezzel szemben a húsok jóval tovább időznek a bélben, feldolgozásuk tovább tart. Ha a hús nyers zöldséggel-gyümölccsel keveredik a belekben, a hús miatt ürülésében akadályoztatott gyümölcs és zöldség erjedni, rothadni kezd, ami puffadáshoz, emésztési zavarhoz vezethet, és felboríthatja a bélflórát.
ÉTKEZÉS AJÁNLOTT MÓDJA
- Teremtsen mindig nyugodt körülményeket az étkezéshez!
- Ülve egyen, ne állva és ne menet közben!
- Adja meg a módját minden étkezésnek szép terítékkel, igényes tálalással!
- Az étkezés legyen ünnep, legyen szertartás!
- Evés közben ne olvasson, ne nézzen tévét, ne számítógépezzen stb.!
- Ne fogyassza forrón az ételt!
- Lassan, nyugodtan egyen, rágjon meg minden falatot alaposan, míg az pépessé nem válik!
- Étkezés közben, s az étkezést megelőző, illetve az azt követő fél órában ne fogyasszon folyadékot! Esetleg egy-egy kortyot, de lehetőleg még ennyit sem, mert felhígítja az emésztőnedveket, melyek így nem tudják a rendelkezésükre álló idő alatt megfelelő emésztettségűvé tenni a táplálékot az adott helyen (a gyomor és a vékonybél szakaszaiban).
- Jótékony hatású, ha van lehetőség étkezés után egy rövid pihenőt tartani!
AMIT TANÁCSOS KERÜLNI:
- húsok, zsírok, füstölt ételek rendszeres, nagyobb mennyiségű fogyasztása
- fagyasztott élelmiszerek, konzervek, tartósított termékek
- megégett ételek, égett olaj, margarin
- szintetikus anyagok (vitaminok, édesítőszerek, tartósítószerek, színezékek, adalékok, aromák, növényvédőszerek, stb.)
- dohányzás minden formája
- alkohol, különösen a rövid italok, palackozott üdítők, szénsavas italok, energiaitalok, naponta többszöri erős kávé, aromás teák mértéktelen fogyasztása
- mikrohullámú sütő használata
- bizonyos esetekben és nagyobb mennyiségben tej
- finomított cukrok, lisztek, ezekkel készült pékáruk
- só nagyobb mennyiségben
AMI BIZTOSAN JAVUNKRA VÁLIK:
- friss zöldség, gyümölcs nyersen fogyasztva, minden mennyiségben – legjobb az idényjellegű terményeket frissen szedve fogyasztani (cukorbetegség esetén kiemelt figyelemmel)
- aszalt gyümölcsök
- bioélelmiszerek (vegyszer-, tartósítószer-, adalékmentes élelmiszerek)
- teljes kiőrlésű gabona, ebből készült pékáru, magvak, csonthéjasok (pl. dió, mogyoró, stb.)
- házi készítésű tejtermékek, natúr joghurt, kefír, aludttej
- gyógyteák, zöldtea
- méz, propolisz
- hal
- hidegen sajtolt olajok
- csírák
EGYÉB HASZNOS TANÁCSOK:
- Tápláléka legyen minden esetben teljes értékű, kiegyensúlyozott, tiszta, és valódi szükségleteinek megfelelő!
- Legyen mindig mindennel mértéktartó!
- Soha ne lakjon jól! Ideális, ha akkor hagyja abba az étkezést, amikor még egy ugyanakkora adagot el tudna fogyasztani, mint amit már megevett.
- Reggel, ébredést követően rendkívül egészséges egy bögre tiszta, forró, de még iható hőmérsékletű víz elfogyasztása. Kiváló hatása van pl. az emésztésre, kiválasztásra, anyagcserére, méregtelenítésre, bőrre, mozgásszervi panaszokra, emellett nyugtatólag hat és lelkileg stabilizál. A forró víz kortyolgatását napközben is lehet ismételni, ajánlott félóránként, óránként 2-3 kortyot inni.
- Esténként lehetőleg ne fogyasszon savanyított tejtermékeket, pl. joghurtot, túrót, sajtot, valamint más állati fehérjét!
- A felforrósított méz nehezen emészthető, ezért ne süssön, és ne főzzön mézzel!